Salı, 07 Temmuz 2020
.
32
Konya
.
chevron_left chevron_right
Kültür Sanat

Ereğli’nin gezilecek yerleri: Tarihi ve doğal güzellikleriyle Konya Ereğli

Bizans İmparatoru Herakliyüs adı ise Yunan mitolojisinde yarı tanrılaşmış bir kahraman olan Herakles'ten gelen, Toros Dağları’nın eteklerinde kurulmuş, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden bir tanesi olan ve tarihi özellikleri, doğal güzellikleri ile dikkati çeken Ereğli'nin gezilecek yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz...

3512 Toplam Gösterim
Ereğli’nin gezilecek yerleri: Tarihi ve doğal güzellikleriyle Konya Ereğli

Hititler döneminden daha önce kurulan ilçe, Asur, Kimmer, Frig, Lidya, Pers, İskender İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu ve Bizans hakimiyetinde yaşamış, Anadolu Selçukluları döneminde Türklerin idaresine girmiş ve Karamanoğulları Beyliği’nin ilk başkenti olmuştur. Toros Dağları'nın eteklerinden çıkan sular, Ereğli'yi güzelleştirmiş, bu sebeple “Yeşil Ereğli” olarak anılmayı hak etmiştir. Ereğli’nin tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını sizler için derledik…

EREĞLİ’NİN GEZİLECEK YERLERİ

EREĞLİ MÜZESİ

1968 senesinde kurulan müze koleksiyonunda M.Ö. 7000 yıllarından başlayarak Neolotik dönemden beri kurulan medeniyetlere ait eserler sergilenmektedir. Neolitik Dönem yerleşim yeri olan Can Hasan bölgesindeki kazılardan elde edilen çeşitli eşyalar; el baltaları, duvar freskleri, pişmiş toprak kaplar müzenin raflarında sergileniyor. Müzenin Eski Tunç Çağı eserleri bölümünde hayvan ve insan figürleri ile damga mühürler sergilenirken, Asur Ticaret Kolonilerine ait bulleli testiler, idoller de bulunmaktadır. Hitit Çağı; pişmiş toprak meyvelikleri, silindir ve damga mühürleri, hiyoroglif ve çizi yazılı ile hazırlanmış heykeller, Frig Çağı; fibula, gaga ağızlı testiler, Helenistik Dönem; Lekythos, Athena sikkeleri, altın varaklar, Roma Dönemi; mimari parçalar, mezar stelleri, Bizan Dönemi; mimari parçalar, Selçuklu ve Karamanoğulları; sırlı kaseler, alçı süslemeler, Osmanlı Dönemi; el yazması Kur’an-ı Kerimler, silahlar, halı ve kilimler bulunmaktadır.

 

İVRİZ KAYA ANITI KABARTMALARI

Ereğli’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan İvriz Kaya Anıtı, Hitit döneminden kalma bir kaya kabartmasıdır. Ereğli ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki İvriz Köyü’nde yer alan kaya anıtı, M.Ö. 1180 ile M.Ö. 700 yılları arasında Tuvana ülkesinin kralı olan Varpalawas tarafından yaptırılmış, Geç Hitit Dönemi’nin en önemli yapılardandır. Fırtına Tanrısı Tarhundas ile Kral Varpalavas’ın tasvir edildiği kabartmada, Tanrı figürü güçlü bir insan görünümünde, Kral Varpalavas ise giysileriyle beraber, Tanrı figüründen biraz daha küçük bir şekilde betimlenmiştir. İki kabartmanın ortasında hiyeroglif yazı bulunmaktadır. Yazıda: “Ben hakim ve kahraman Tuvana Kralı Varpalavas sarayda bir prens iken bu asmaları diktim, Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin.” yazmaktadır.

ULU CAMİİ

Ereğli’nin Cami Kebir Mahallesi’nde yer alan Ulu Camii, Karamanoğlu Mehmet Bey adına 1426 yılında inşa edilmiştir. Karamanoğulları Dönemi’nin önemli yapılardan bir tanesi olan Ulu Camii, 26×39 metre ölçülerinde kufe tipindedir. 1940 yılında mihrap kısmı onarılmıştır. Sekiz köşeli mermerden kaide üzerinde bulunan ve 40 metre yüksekliğe sahip olan caminin minaresi, kırmızımsı kesme taştan inşa edilmiştir.

RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI

Ereğli’de gezilecek tarihi yerlerden biri olan Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1552 yılında Sadrazam Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. 90’lı yıllarda orijinaline sadık kalınarak onarılmıştır. Dönemin mimarisinden farklı bir yapı sergileyen Rüstem Paşa Kervansarayı, dikdörtgen şeklindedir ve revaklı bir avluya sahiptir. Arka tarafında tonozlu odalar bulunmaktadır.

ŞİFA HAMAMI

Ereğli Ulu Cami’nin güney tarafında bulunan Şifa Hamamı, Ereğli Eski Hamam olarak da bilinmektedir. Selçuklu döneminde inşa edilen Şifa Hamamı, Karamanoğulları döneminde de kullanılmaya devam etmiştir. Ereğli Şifa Hamamı’nın kitabesi olmadığı için yapım tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Hamam, günümüzde toprak altında kaldığından batı tarafında bulunan on basamak ile giriş yapılabilmektedir. Şifa Hamamı’nın içerisinde soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümleri bulunmaktadır. Üzerin kubbe ile örtülü olan yapının kubbelerinden bir kısmı yıkıldığı için yerine ahşap örtü yapılmıştır.

KWANGİN PARKI (KORE KARDEŞLİK PARKI)

Kore Kardeşlik Parkı, Kore’nin Kwangjin Belediyesi ile Ereğli Belediyesi’nin ortak olarak yaptıkları bir parktır. Ereğli ilçe merkezinde yer alan park, Kore Savaşı sırasında Ereğli ilçesinden verilen şehit anısına yaptırılmıştır. Kwangjin ve Ereğli şehirlerinin dostluklarını simgeleyen Kardeşlik Parkı, yerli halkın sıkça ziyaret ettiği bir parktır. Park içerisinde çay bahçesi ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE