Perşembe, 02 Temmuz 2020
.
32
Konya
.
chevron_left chevron_right
Teknoloji

Yerel Gazete ve Karasal Televizyonların devri bitti

Teknolojinin yeterince gelişmediği ve internet kullanımının bu günkü kadar artmadığı dönemlerde iki hatta üç günlük haberleri gazetelerden okuduğumuz, karasal TV yayınlarından izlediğimiz devirleri çoktan geride bıraktık.

286 Toplam Gösterim
Yerel Gazete ve Karasal Televizyonların devri bitti

Gelişen teknolojiye ve haber alma hızına karşı direnen ve vatandaşların hızlı haber alma özgürlüklerine adeta ket vurmaya çalışan yerel gazetelerin ve karasal yayın yapan televizyonların devri çoktan bitti.

Haberciliğin en önemli dönüm noktası internet haberciliğinin başlaması oldu.

Artık günümüzde vatandaşlar yaşanan olaylardan ve gelişmelerden anında haberdar olmak, anında bilgiye ulaşmak arzusuyla yaşıyorlar VE EREĞLİHABERLERİ.COM İLE ENSONEREGLİ.COM haber sitelerinin yayımladığı haberleri aradan 2 gün geçmesine rağmen gazetelerine taşıyanların AKLINDAN ZORU OLMALI diye düşünüyor insan.

Tarihten günümüze süregelen insanın haber alma ihtiyacı, günümüzde internet haberciliği sayesinde kolaylıkla giderilebiliyor. Dijital medyada yer alan haber platformları sayesinde kolaylıkla son dakika haberleri ve en son haberlere ulaşabiliyoruz.

KENDİNİ YENİLEYEMEYEN TELEVİZYON VE GAZETELERDEN VATANDAŞ VAZGEÇTİ

Teknolojinin son hızla ilerlemesine rağmen kendini geliştiremeyen gazeteler, hala 30 yıl önceki anlayışları ve kalitesiz baskılarıyla, siyah beyaz ve insanların kendi haberlerinde, fotoğrafını bile tanıyamadığı gazeteler bayatlamış haberleri vatandaşlara dayatmaya devam ediyorlar.

Bir de bu demode gazetelerin yanında yerel televizyonlar var ki TAM DA EVLERE ŞENLİK CİNSTEN. Ereğli’ye dair hiçbir program geliştiremeyen, daha ana haberlerini bile sunmaktan ve yayınlamaktan aciz görünen, Türkçeyi bilmeyen ya da kullanamayan ve en önemlisi uzun yıllar önce kullanılmaya başlanan uydu teknolojisini kullanamayarak karasal antenlerle işi götürmeye çalışan televizyonların da devri bitti. Artık vatandaşların bu televizyonların varlığından bile haberi yok.

Tarihe bakıldığında Eski Mısır’da önemli olayları kaydeden devlet kâtipleri var olmuştur. Eski Mısır’ın ardından Babiller’de de bu gelenek sürmüştür. M.S. 1500’lü yıllara kadar tarihi kaydetme bunu belli kişilere sunma şeklinde görünen gazetecilik, 1500’lerden itibaren ilk basılı yayınlarla şimdiki modern gazeteciliğin ilk adımları atılmıştır. 1704 yılına gelindiğinde ilk günlük gazete Londra’da basılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise bu süreç matbaanın geç gelişinden dolayı 1800’li yıllarda gerçekleşmiştir. Türkçe yayınlanan ilk gazete olan Takvim-i Vekayi 2. Mahmut devrinde yayın hayatına başlamış, İlk özel teşebbüslü gazete ise 1860 yılının Ekim’inde Şinasi ve Agah efendi tarafından çıkarılmaya başlanılan Tercüman-ı Ahval olarak tarih defterine not düşülmüştür.

AMA ARTIK DEVİR DEĞİŞTİ

Evet, kesinlikle devir değişti ve insanlar 3 günlük bayatlamış haberleri ellerine aldıkları gazetelerde ya da bin bir zahmetle televizyonlarındaki anteni değiştirerek açtıkları karasal yayın yapan televizyonlarda görmekten hoşlanmıyorlar.

Dahası artık o T antenlerini kullanmıyorlar ve karasal yayınların hiç birini izlemiyorlar-izleyemiyorlar.

Ereğli Haberleri’nde ya da EnsonEreğli haber sitelerinde anında yayınlanan haberleri, olayları ve gelişmeleri anında gören, duyan vatandaşlar, ertesi gün zaten kısıtlı sayıda basılan ve şehirlerde belirli mekanlarda yer bulabilen gazetelerde aynı haberleri görmekten hiç mi mutlu olmuyorlar ve gazetelerin baştan sona incelenmesi saniyelerle ölçülüyor. Tabi o gazeteleri bulabilenler.

İNTERNET HABERCİLİĞİ SINIRSIZ SAYIDA VATANDAŞA ULAŞIR

İnternet haberciliğinde en önemli avantajlardan biri de hızlı ve sınırsız sayıda insana ulaşabilmesidir. Yerel s-gazeteler günlük 300-500 adet basılırken ulaşabileceği vatandaş sayısı son derece kısıtlıdır. Karasal yayın yapan televizyonların ise çekim gücü “tabi açmak isteyen olursa” sınırları metrelerle ölçülebilir ancak.

Güzel görüntüsü, kolay kullanımlı site tasarımının yanında manşet tasarımları da göz zevkine hitap eden www.ereglihaberleri.com ve www.ensoneregli.com haber siteleri, Son Dakika, Gündem, Spor, Magazin ve Yaşam kategorileri, asayiş, siyaset, kültür sanat başta olmak üzere 10’larca kategori içerisinde çok sayıda içerik barındırır.

Kullanıcı olarak girildiğinde kolay ulaşılabilir olan sitede, yerelden genele yurt içi ve yurt dışında Dünya geneli haberle hızlı ve güvenilir şekilde ulaşmak mümkün. Akıllı telefon sahibi her yetişkin bireyin haberci olduğu şu dönemde haberci değil de gazetecilik yapan, internet gazeteciliğinde profesyonel ekip, prensipli çalışma şartları ile SARAÇ MEDYA Ereğli’de, Konya’da ve bölgede söz sahibi oluyor.

Dijitalleşen dünyada dijital medyanın yeri yadsınamaz bir gerçek olurken artık demode yerel gazetelerin ve karasal yayın yapan televizyonların hiçbir gücünden ve etkinliğinden söz etmek imkansızdır.

SARAÇ MEDYA

WWW.EREGLİHABERLERİ.COM

WWW.ENSONEREGLİ.COM

adscode
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE